Spotreba nerastných surovín vo svete neustále stúpa a zásoby sa postupne míňajú. Tvorba skleníkových plynov zo životného štýlu ľudskej populácie má devastačný charakter na životné prostredie. Aj to sú dôvody prečo svet čoraz viac investuje do výskumu a vývoja obnoviteľných zdrojov energie ako sú slnko, voda či vietor. V oblasti obnoviteľných zdrojov má spoločnosť OSMONT elektromontáže, s.r.o. ako člen skupiny IMAO bohaté skúsenosti z realizácie rôznych druhov projektov. Obnoviteľné zdroje energie sú vyhľadávané mnohými investormi ako efektívny a dlhodobý spôsob investovania finančných prostriedkov. O systémy vyrábajúce zelenú elektrickú energiu majú čoraz väčší záujem i bežní spotrebitelia. V tomto prípade ide najmä o malé fotovoltaické zariadenia vhodné pre strechy rodinných domov.
Spoločnosť OSMONT elektromontáže, s.r.o. vykonáva revízie a servis fotovoltaických zariadení a bioplynových staníc podľa zákonom stanovených postupov a v súlade s technicko-prevádzkovými normami vzťahujúcimi sa na tieto druhy zariadení.
FOTOVOLTIKA
Fotovoltaické systémy slúžia na premenu slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Tú je následne možné využiť rôznymi spôsobmi. Jednou z možností je priame využitie vyrobenej energie na napájanie zariadení a spotrebičov v domácnosti. Na miesta bez prípojky k elektrickej sieti je možné využiť takzvané off-grid systémy, ktoré fungujú na princípe ukladania vyrobenej energie do bezúdržbových batérií, z ktorých je neskôr možné čerpať potrebnú elektrickú energiu. Ďalším využitím fotovoltaických panelov je výroba elektrickej energie napojenej priamo na boiler, v ktorom je možnosť zohrievať vodu na prednastavenú teplotu.
Skupina IMAO má bohaté skúsenosti s inštaláciou fotovoltaických systémov a výstavbou fotovoltaických parkov. Pre zmluvných zákazníkov je zabezpečený servis a taktiež možnosť využiť administratívny servis k prevádzkovanému systému.
BIOPLYNOVÉ STANICE
Bioplynová stanica je zariadenie slúžiace na premenu organického odpadu na elektrickú energiu. Výstupom tohto zariadenia je bioplyn, ktorý sa pomocou kogeneračnej jednotky spaľuje, a tak vzniká elektrická energia, ktorú je možné využiť v domácnostiach vďaka napojeniu stanice do distribučnej siete. Mimo elektrickú energiu vzniká pri spaľovaní bioplynu i odpadové teplo, ktoré je možné využiť na vykurovanie kancelárskych či hospodárskych budov. Proces kvasenia organického odpadu okrem bioplynu vytvára aj takzvaný digestát, ktorý je využiteľný v poľnohospodárskom priemysle ako vysoko kvalitné a výživovo hodnotné hnojivo. Bioplynové stanice patria k najekologickejším zariadeniam na výrobu elektrickej energie aké v súčasnosti poznáme.
Správne a riadne fungujúce elektrické časti bioplynovej stanice sú predpokladom pre maximálne využitie potenciálu jej výroby. Vďaka pravidelnému servisovaniu a revidovaniu elektrických častí je zabezpečená účinnosť zariadenia a taktiež jeho bezpečnosť. Rovnako ako pri fotovoltaických systémoch aj k bioplynovým staniciam dostávajú zákazníci možnosť objednať si technický a administratívny servis celého zariadenia.